تیغ اره آبصابونی

تیغ اره های دور کند (آبصابونی) HSS :

این نوع از تیغ اره ها در دستگاههای دارای مایع خنک کننده (آبصابون) قادرند تمام مقاطع توپر و تو خالی (لوله،پروفیل،گرد های توپر) را به شرط آنکه از گام و تیپ دندانه مناسب استفاده شود برش نمایند. تمام تیغ اره های آبصابونی در ابتدا براق (سفید) هستند که بیشتر برای برش مقاطع آلومینیومی به علت انعطاف بالاتر این نوع تیغه ها استفاده می شوند.برای بالا بردن مقاومت سایشی این تیغه ها عملیات مختلفی انجام می گیرد از جمله اینکه با یک مرحله عملیات حرارتی بیشتر (steam treatment) سطح تیغه سیاه شده و مقاومت سایشی آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند همچنین با عملیات PVD می توان پوشش نازکی در حدود 5-3 میکرون از یک یا ترکیب چند فلز سخت روی تیغه ایجاد نموده و سختی آنرا بالا برد.

شکل دندانه ها :

فرم دندانه A: این تیپ از دندانه برای برش مقاطع با دیواره نازک و ظریف استفاده می گردد و بیشترین گام دنده ای که برای این تیپ دنده در نظر گرفته می شود 3 میلیمتر است. فرم دندانه A بیشتر در تیغه های فرز استفاده می شود.

فرم دندانه AW (دنده برنج بر): این تیپ از دنده برای برش برنج توصیه می گردد.همچنین از این تیپ برای عملیات شیارزنی در تیغه های فرز استفاده می شود.در این تیپ دنده ها به صورت یک در میان پخ دارند.

فرم دندانه B: این تیپ از دندانه مخصوص برش لوله و پروفیل های با ضخامت خیلی پایین و ظریف استفاده می گردد.

فرم دندانه BW:رایج ترین تیپ دنده که برای برش انواع لوله و پروفیل های فولادی یا غیر آهنی استفاده می گردد.در این تیپ از دنده به صورت یک در میان دندانه ها پخ دارند.

فرم دندانه HZ:این تیپ از دندانه به نام تیپ C نیز شناخته می شود.از این دنده بشتر برای برش مقاطع توپر و توخالی با ضخامت بالا استفاده می شود.همچنین برای برش مقاطع آلومینیومی از این تیپ بیشتر استفاده می شود.

انواع عملیات پوشش سطحی P.V.D COATINGS

براق یا POLISHED : در این نوع از تیغه ها هیچ گونه عملیات سطحی روی تیغه انجام نمیگیرد و تیغ اره بعد از سنگ زنی به صورت کاملا براق یا در اصطلاح سفید می گردد. از این نوع تیغه برای مصارف عمومی و بیشتر برای برش آلومینیوم و مقاطع غیر فرو استفاده می گردد.

سیاه یا VAPO :در این نوع پوشش سطحی با یک مرحله عملیات حرارتی بیشتر (steam treatment) سطح تیغه سیاه شده و مقاومت سایشی آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند که به طور معمول عمق این پوشش 3 میکرون می باشد.از این نوع پوشش برای مصارف عمومی از جمله برش انواع لوله و پروفیل آهنی و گرده های توپر استفاده می شود.

طلایی یا TIN: پوشش تیتانیوم نیترید.از این نوع تیغه ها می توان برای برش انواع مختلف مقاطع آهنی و فولادی استفاده کرد.یکی از ویژگیهای این نوع تیغه ها علاوه بر مقاومت سایشی بالاتر نسبت به تیغه های سیاه این است که می توان بار و سرعت برشی را در موقع استفاده از این نوع پوشش تا 50 درصد بالاتر برد.

پوشش TICN : تیتانیوم کربو نیترید.از این نوع پوشش می توان برای برش استنلس استیل،برنج،آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم،مواد سخت و ساینده و همچنین برای برش آلیاژهای نیکل و تیتانیوم استفاده کرد.یکی از ویژگیهای این نوع تیغه ها علاوه بر مقاومت سایشی بالاتر نسبت به تیغه های سیاه این است که می توان بار و سرعت برشی را در موقع استفاده از این نوع پوشش تا 100 درصد بالاتر برد.

پوشش TIALN:تیتانیوم آلومینیوم نیترید.از این نوع تیغه هامیتوان برای برش سخت ترین آلیاژهای فولادی ،استنلس استیل،مس ،برنج ،آلیاژهای چدن ،آلیاژهای سیلیس دار آلومینیوم ،مواد سخت و ساینده و همچنین برای برش آلیاژهای تیتانیوم استفاده کرد.یکی از ویژگیهای این نوع تیغه ها علاوه بر مقاومت سایشی بالاتر نسبت به تیغه های TICNاین است که می توان بار و سرعت برشی را در موقع استفاده از این نوع پوشش تا 40-30 درصد بالاتر برد.

جدول سایزهای استاندارد تیغ اره های آبصابونی ENRICO

توصیه های فنی در خصوص بار و سرعت برشی و همچنین نوع پوشش سطحی تیغ اره :

با استفاده از اطلاعات و توصیه های جدول زیر می توانید بهترین نوع تیغه و پوشش سطحی و همچنین بار و سرعت مناسب برش خود را تعیین و در هزینه های مصرفی خود صرفه جویی کنید.

انتخاب گام دندانه مناسب باعث عملکرد بالاتر تیغ اره ها می گردد.

جدول زیر به شما کمک می کند گام و زاویه دندانه مناسب را برای قطعات برشی خود انتخاب کنید.